Červenec 2018

Noel Gallagher’s High Flying Birds – 16. 4. 2018, Lucerna

2. července 2018 v 13:17 | Mishana |  Koncerty 2018
Interpret, při jehož oznámení do Prahy, jsem doslova nadskočila radostí. Na možnost vidět naživo takovou legendu, jakou Noel Gallagher beze sporu je, jsem čekala už několik let, respektive od chvíle, kdy jsem zjistila, kdože vytvořil song In The Heat of The Moment. Navzdory vyšší ceně, než jakou jsem obvykle ochotná za vystoupení dát, jsem neváhala a ihned se začala na Noela těšit jako šáhlá blecha.

Očekávala jsem, že v den koncertu bude před Lucernou narváno už od poledne, nicméně jsem dorazila snad dvě hodiny před začátkem, a zvládla jsem se nacpat mezi prvních 20 lidí. Ovšem Lucerna je Lucerna, a pánové sekuriťáci pár minut před sedmou (doba vpouštění do sálu) zjistili, že jim NĚCO nefunguje a že nás nepustí a prostě tam dělali hrozné zmatky, přičemž byli na fanoušky extrémně nepříjemní. Ale co bychom měli očekávat, že? Na lidsky se chovající sekuriťáky jsem ještě fakt nenarazila… Chápu, že musí udržet venku natěšený dav, ale to se hned musí chovat jako hulváti?

Nicméně po příchodu do sálu ze mě náznaky podráždění (přece se nenechám rozhodit nějakým nemyslícím hovadem u vstupu) opadly, já se zařadila hezky do druhé řády za nějakou americkou žirafu, která mi sice celý koncert mávala prackama před ksichtem, ale dejme tomu. Pořád lepší než Japonka vedle, která celá koncert natáčela na tablet o velikosti své hlavy a ještě jedné hlavy. Každopádně jsem se navzdory okolnostem těšila i na předskokany, jimiž byli britští Blossoms. Velice talentovaní chlapci s frontmanem, který dal alespoň mně vzpomenout z nějakého důvodu na I Miss You od blink-182, svým stylem připomínají Declana McKennu nebo The Wombats. Ve vydýchané Lucerně zněli moc hezky a udělali přesně to, co se od předskokana čeká:

Svižnými altrockem rozhýbali publikum a pěkně je nažhavili na to, co mělo přijít po nich.


A že toho přišlo. Respektive Noel Gallagher má kolem sebe spoustu hudebníků, kterých je s ním v jednu chvíli na pódiu až deset včetně populární Charlotte Marionneux, hrající během koncertu na flétnu, nůžky či zvonečky. Z toho plyne, že je při vystoupení hodně co sledovat. Noela Gallaghera (který oproti svým dnům v OASIS konečně vypadá opravdu k světu a v černém triku a upnutých kalhotách byl prostě perfektní), jeho kolegu z Oasis Gema Archera hrajícího na kytaru, tři trumpetisty vzadu či velmi hezkou klávesistku.

Co se týče repertoáru, tak Noel ví, jak potěšit nové i straší fanoušky. Koncert rozjel skladbami z nejnovějšího alba Who Built The Moon? jako např. Holy Mountain, zahrál doposud asi svůj největší hit sólové dráhy In The Heat of The Moment, přičemž songy pro High Flying Birds kombinoval s písněmi, jež složil pro Oasis. Co si budeme povídat, The Importance of Being Idle i Little By Little vždy byly v Noelově podání skvělé, ale stejně jsme všichni čekali na jeho Wonderwall, jenž se mi jednoduše více líbí v této pomalejší verzi a zpíván Noelem. I když to bude zčásti způsobeno i mou averzí vůči Liamovi.

Také přídavek byl bohatý, když obsahoval Don't Look Back In Anger, ne nutně špatným způsobem nataženou The Right Stuff či závěrečnou All You Need Is Love od Beatles, jež už byla vyloženě třešničkou na dortu.

Není moc co dodat. Noel Gallagher a jeho High Flying Birds byli úžasní, mně se splnil sen a jsem opravdu šťastná, že jsem viděla takovou legendu na vlastní oči. A také na Noelovi, který emoce moc najevo nedává, bylo patrné, že ho momentálně koncertování těší, a dokonce se sem tam usmíval. Byl to zážitek.
Cena: 1190 Kč
Předskokan: 8/10
Show a komunikace s diváky: 10/10
Nejlepší song: In The Heat Of The Moment

Celkové hodnocení: 9/10 -> Sekuriťáci jsou hulváti, ovzduší Lucerny příšerné. Předskokani skvělí, odvedli svou práci, ale bohužel v porovnání s tím, že předvedl Noel, jejich výkon trochu zešedl. Ale vůbec nejsou na poslech špatní a mohu je doporučit. Noel Gallagher's High Flying Birds dolétli až ke hvězdám. Pan Gallagher je mistr, a i když by se mi trochu více zamlouvalo, kdyby ve svým počinech více důvěřoval svému hlasu, který kolikrát v záplavě všelijakých zvuků zanikne, musím dát plný počet bodů.

Osobně půjdu na NGHFB znovu, protože mi sedí jak Noelova starší tvorba, tak nová. Líbí se mi vidět tolik muzikantů na pódiu a k Noelovi mi také sedí fakt, že příliš s publikem nemluví. Tohle je prostě on, přičemž ostatní hudebníci, světelná show a vůbec obrovské množství odehraných songů mi Noelovu málomluvnost s přehledem vynahradili. Koncert NGHFB mohu doporučit každému, kdo má rád je, případně je obeznámen pouze s tvorbou Oasis. Nedostanete sice kompletní Oasis, ale ty už nedostanete nikde a nikdy. Noel je sám o sobě výborný a rozhodně svého bratra k úspěchu nepotřebuje.